České skúsenosti z registrovaným partnerstvom nie sú až také rúžové

Posted: jún 27, 2007 in politika & aktivizmus, Q monitor(media)
Značky:,

Krátené úryvky z článku: Registrované partnerství: jedno denně

Celkem 346 homosexuálních párů si za první rok platnosti zákona o registrovaném partnerství řeklo v Česku své “ano”. Většinou do svazku vstoupili muži. Norma, která umožňuje osobám stejného pohlaví uzavírat svazky, platí od loňského července.


…. O přijetí zákona usilovaly organizace homosexuálů léta. Díky němu už nemusí partneři či partnerky mnohé záležitosti spojené se svým soužitím, jako je například možnost dědit, řešit zvláštními smlouvami. Zákon upravuje mimo jiné vznik i zánik svazku. Zajišťuje právo na informácie
o zdravotním stavu protějšku. Ukládá i vyživovací povinnost. Adopci dětí ale neumožňuje. Partneři a partnerky nemají ani nárok na vdovecký či vdovský důchod, společné jmění a zdanění.Podle představitelů Gay a lesbické ligy (GLL), která se na prosazení zákona podílela, nynější norma není ideální. Podle zkušeností párů je problematická například úprava majetkových vztahů. Nemožnost společného jmění komplikuje při rozchodu dělení majetku. Nedostatečné je podle aktivistů i upravení práv a povinností k dětem. Mnohé páry totiž mají vlastní potomky. Bez problémů není ani přístup ke svazkům s cizinci.

Přes dvě třetiny Čechů a Češek si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na uzavření partnerství, ale ne na adopci. Zatímco v roce 2005 s osvojením dětí souhlasila třetina lidí, letos to je jen 22 procent. Před dvěma lety by sňatky gayů a lesbických žen nevadily 42 procentům dotázaných, nyní 36 procentům.

Celý článok na: http://www.lidovky.cz/registrovane-partnerstvi-jedno-denne-dx2-/ln_domov.asp?c=A070619_123250_ln_domov_vvr 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s